Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun: V tento Medzinárodný deň ľudských práv sa inšpirujme tými, ktorí sa snažia urobiť tento svet spravodlivejším

(VIEDEŇ, Informačné centrum OSN) – Ľudské práva sú základným kameňom slobody, mieru, rozvoja a spravodlivosti – a podstatou práce OSN na celom svete. Zákony na ochranu a podporu ľudských práv sú nevyhnutné. Avšak veľmi často pokrok záleží na ľuďoch samotných… ženách a mužoch bojujúcich za ochranu svojich práv a práv iných ľudí… ženách a mužoch odhodlaných uplatňovať práva v praxi, v živote každého človeka.

Tohtoročný deň ľudských práv sme venovali práve týmto obhajcom ľudských práv. Obhajcovia tvoria rôznorodú skupinu. Môžu to byť mimovládne organizácie, novinári alebo dokonca jednotlivci, ktorých k aktivite vyprovokovali skúsenosti s porušovaním ľudských práv v ich okolí. Všetci však zdieľajú spoločný záväzok odhaľovať neprávosti, chrániť tých najzraniteľnejších a zastavovať beztrestnosť. Postavia sa, vyjadria nahlas svoj postoj – v mene slobody a ľudskej dôstojnosti; dnes na to používajú aj twitter.

Zástancovia ľudských práv hrajú kľúčovú úlohu v boji proti diskriminácii. Zisťujú podrobnosti o porušovaní ľudských práv a pomáhajú obetiam získať spravodlivosť a podporu. Veľmi často je ich práca spojená s obrovským rizikom. Bývajú prenasledovaní, zbavení svojho zamestnania a neprávom väznení. V mnohých krajinách aj mučení, bití a vraždení. Ich priatelia a členovia rodiny sa taktiež stávajú obeťami prenasledovania a zastrašovania.

Zástankyne ženských ľudských práv okrem toho čelia ďalším rizikám, čo je dôvod, prečo potrebujú podporu navyše. Deň ľudských práv je príležitosťou vzdať poctu odvahe a všetkému, čo obhajcovia a obhajkyne dosiahli v oblasti ľudských práv všade na svete – a zároveň príležitosťou na to, aby sme sa zaviazali urobiť viac pre to, aby mohli pracovať v bezpečných podmienkach.

Štáty nesú primárnu zodpovednosť za ochranu zástancov ľudských práv. Vyzývam preto všetky štáty, aby zaistili slobodu prejavu a slobodu zhromažďovania, ktoré sú základnou podmienkou ich práce. Keď sú životy obhajcov ohrozené, je ohrozená aj naša bezpečnosť. Keď sú umlčané ich hlasy, je prehlušená aj spravodlivosť.

V tento Medzinárodný deň ľudských práv sa inšpirujme tými, ktorí sa snažia urobiť tento svet spravodlivejším. A zapamätajme si, že každý – bez ohľadu na to, aké má kultúrne zázemie či vzdelanie – môže byť šampiónom ľudských práv.

Tak využime silu, ktorú máme. Nech sa každý z nás stane obhajcom či obhajkyňou ľudských práv.

Pridaj komentár

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s