Kampane

16 dní aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu: 25. november – 10. december

V období od 25. novembra do 10. decembra sa každoročne vo viacerých krajinách sveta uskutočňujú aktivity mimovládnych organizácií, zamerané na upozornenie verejnosti na problém násilia páchaného na ženách.

Kampaň 16Days of Activism Against Gender Violence je medzinárodná kampaň, ktorá vznikla z iniciatívy Women‘s Global Leadership Institute sponzorovaného Center for Women’s Global Leadership v roku 1991. Zakladateľky si za začiatok kampane vybrali 25. November – Medzinárodný deň boja za odstránenie násilia páchaného na ženách a za koniec kampane 10. December – Medzinárodný deň ľudských práv preto, že chceli symbolicky prepojiť násilie páchané na ženách a ľudské práva a zdôrazniť tak, že takéto násilie je porušovaním ľudských práv žien. 

Poslanie: Kampaň 16 dní aktivizmu je využívaná ako stratégia spájania sa jednotlivcov a skupín na celom svete v boji proti násiliu páchanému na ženách tým, že:
• zvyšujú povedomie o rodovo podmienenom násilí ako ľudsko-právneho problému na lokálnej, národnej a medzinárodnej úrovni
• posilňujú miestne aktivity v oblasti boja proti násiliu páchanému na ženách
• poukazujú na jasné prepojenie lokálnych a medzinárodných snáh zastaviť násilie páchané na ženách
• organizujú fóra, na ktorých spoločne vytvárajú nové efektívne stratégie v boji proti násiliu páchanému na ženách
• vytvárajú nástroje pre vytváranie tlaku na vlády, aby realizovali sľuby a záväzky, ktoré smerom k eliminácii násilia páchaného na ženách urobiliZapájame sa do celosvetovej kampane 16 Days of Activism, pretože sme presvedčené, že môžeme žiť vo svete, kde bude násilie páchané na ženách ojedinelým javom, nie bežnou realitou mnohých žien a ich detí.Kampaň 16 dní aktivizmu je odkazom pre všetkých ľudí, že na svete nebude pokoj a mier, rozvoj a spravodlivosť pokiaľ budú ženy vystavené násiliu. Odkazom tohto ročnej kampane je:  …KONAJME! V šetkých ľudí, ktorí sú presvedčení, že násilie páchané na ženách nepatrí do našej spoločnosti prizývame zapojiť sa do kampane.

Významné dátumy kampane (podrobný popis nájdete tu):

25. novemberMedzinárodný deň eliminácie násilia páchaného na ženách (OSN, 1999). 25. november bol zvolený na oslavu pamiatky násilnej vraždy sestier Mirabelových v roku 1960 diktátorským režimom v Dominikánskej republike.

1. decemberSvetový deň AIDS. Prvý krát sa tento deň slávil v roku 1988 po stretnutí ministrov zdravotníctva z celého sveta, na ktorom sa vyzývalo po duchu spoločenskej tolerancie a väčšej výmeny informácií o HIV/AIDS.

6.december – Montrealská masakra: V stredu, 6.12.1989, 25-ročný muž, Marc Lepine v budove Strojárskej fakulty Montrealskej univerzity zastrelil 14 študentiek. Jeho monitáciou bola nenávisť voči ženám a hlavne feminizmu. V roku 1991 kanadská vláda vyhlásila 6. december za Národný deň pamiatky a akcií proti násiliu páchanému na ženách.

10.december – Medzinárodný deň ľudských práv. 10. Decembra 1948 bola OSN prijatá Všeobecná deklarácia ľudských práv z roku 1948.

Iné stránky:The Official 16 Days of Activism Against Gender Violence Campaign SayNO - UNiTE to End Violence Against Women YouTube Video BoxCenter for Women's Global Leadership

Ďalšie kampane proti násiliu páchanému na ženách:

Kampaň Rady Európy zastavme násilie

Rada Európy  na konferencii  konanej dňa 22. novembra 2006 v Madride odštartovala prvú  celoeurópsku kampaň ZASTAVME DOMÁCE NÁSILIE NA ŽENÁCH. K tejto výzve sa postupne počas roka začali pripájať národnými kampaňami aj jednotlivé členské štáty Rady Európy, v ktorých kampane prebiehajú na európskej, parlamentnej aj lokálnej – regionálnej úrovni. Celoeurópska kampaň ako aj národné kampane prebiehajú počas roka 2007 a ich ukončenie sa predpokladá na marec 2008.

Národná kampaň Slovenskej republiky bola oficiálne spustená a predstavená dňa 22. novembra 2007. Počas vianočných sviatkov bude úmyselne utlmená a od 15.1.2008 do 8.marca 2008 bude zrealizovaných viacero mediálnych a informačných aktivít zameraných na jednotlivé cieľové skupiny.

Viac o kampani Zastavme násilie tu

Kampaň Piata žena (2001 – 2003)


 

TV spot ku kampani Piata žena na stiahnutie

Rozhlasový spot ku kampani Piata žena

Billboard ku kampani Piata žena

Program aktivít Fenestry a V-Day v Košiciach

Fotografie z minifestivalu TV spotov

Pridaj komentár

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 • marec 2023
  Po Ut St Št Pi So Ne
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
 • Návštevy:

  • 99 182 hits