Celoeurópska ochrana pre obete trestných činov

(Brusel) Obete trestných činov, ktorým bude poskytnutá ochrana jedným z členských štátov EÚ, by mali byť chránené aj na území tých ostatných. Poslanci zároveň žiadajú, aby sa ochrana vzťahovala nielen na obete rodového násilia, ale na obete všetkých trestných činov. Parlament bude o európskom nariadení na ochranu obetí hlasovať v utorok.

Každý členský štát má vlastné opatrenia na ochranu obetí. Tie však strácajú platnosť v momente, keď prekročíte hranicu. Európske nariadenie na ochranu obetí (EPO) si kladie za cieľ, aby ochrana poskytnutá osobe na území členského štátu platila aj na území štátov, kde sa daná osoba sťahuje, alebo sa už presťahovala.
Nové pravidlá sa budú týkať obetí alebo prípadných obetí, ktoré potrebujú ochranu pred inou osobou, ktorá môže akýmkoľvek spôsobom ohroziť ich život, psychickú, fyzickú alebo sexuálnu integritu. Cieľom je tiež predchádzať novým zločinom a znížiť následky tých starších. Napriek tomu, že väčšina opatrení je zameraných na ochranu žien, ktoré sa stali obeťami rodového násilia, nová legislatíva sa bude týkať všetkých obetí bez ohľadu na vek a pohlavie, ktoré sa stal obeťou násilníka so známou totožnosťou.

Návrh nariadenia, na ktorom sa poslanci dohodli so zástupcami belgického predsedníctva, musí schváliť Európsky parlament a následne aj kvalifikovaná väčšina členských štátov v Rade.

Rozprava: 14.12.2010
Hlasovanie:  14.12.2010

Ďalšie informácie :

Zdroj: http://www.europarl.europa.eu/sk/pressroom/content/20101206NEW06929/4/html/Celoeur%C3%B3pska-ochrana-pre-obete-trestn%C3%BDch-%C4%8Dinov

Pridaj komentár

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s