Na boj proti domácemu násiliu pôjde 5 miliónov eur

(Sme, 26.11.2010) Zo 150-tisíc žien a dievčat len približne 800 nájde odvahu, aby sa obrátili na políciu a kompetentné úrady, čo chce ministerstvo riešiť aj prepojením policajných staníc s jednotlivými úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny.

BRATISLAVA. Ministerstvo práce vyčlení na boj proti domácemu násiliu 4,7 milióna eur. Podľa štátnej tajomníčky rezortu práce Lucie Nicholsonovej je situácia na Slovensku šokujúca, pretože až osem percent žien starších ako osem rokov trpí rôznymi formami násilia.

Zo 150-tisíc žien a dievčat len približne 800 nájde odvahu, aby sa obrátili na políciu a kompetentné úrady, čo chce ministerstvo riešiť aj prepojením policajných staníc s jednotlivými úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Po novom by mali policajti pri každom prípade domáceho násilia kontaktovať najbližší úrad práce, ktorý hneď na políciu pošle psychológa a sociálneho pracovníka, ktorí budú podľa Nicholsonovej “sprevádzať tú ženu tortúrou, ktorá ju čaká na policajných staniciach”. Momentálne totiž týraným ženám v ťažkých chvíľach pomáha najmä tretí sektor, ale podľa štátnej tajomníčky je to zodpovednosť štátu.

“Som veľmi rada, že sa nám podarilo nájsť peniaze, ktoré využijeme tentokrát veľmi zmysluplne,” uviedla Nicholsonová. Peniaze ministerstvo získalo tým, že stiahlo alokované sumy z “nie veľmi efektívne zameraných” národných projektov. Časť peňazí bude určená na osvetu a zriadenie bezplatnej telefónnej linky a osvety na základných školách.

“Pôjdeme do každej osady, pôjdeme za každou jednou ženou a povieme jej o tom, že existuje sieť, ktorá je tu pre ňu, akonáhle je obeťou akejkoľvek formy násilia páchaného na ženách,” vysvetlila štátna tajomníčka. Značná časť peňazí pôjde aj na podporu a výstavbu krízových centier. Druhá časť projektu bude zameraná na integráciu žien na trhu práce, čím chce ministerstvo dosiahnuť, aby napríklad aj ženy na materskej dovolenke mohli nastúpiť do práce a zarábať.

Podobné kroky v boji proti násiliu páchanom na ženách zaviedlo pre časom aj Dánsko, čím sa mu podarilo znížiť počet takýchto prípadov zo 48-tisíc na 29-tisíc. Podľa štatistík až 14 percent žien v EÚ je obeťou domáceho násilia každý deň a len každá šiesta to hlási príslušným úradom. Na Slovensku najčastejšie k takémuto násiliu dochádza podľa Nicholsonovej v rómskych osadách na východnom Slovensku.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5656643/na-boj-proti-domacemu-nasiliu-pojde-5-milionov-eur.html#ixzz16UvLQnga

Pridaj komentár

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s