MVO upozorňujú na násilie páchané na ženách

Urážky, krik, facky, fyzické a psychické násilie. Aj to zažívajú denno denne tisícky žien na Slovensku. Mimovládne organizácie žiadajú vládu aby začala situáciu brať vážne. Vláda odpovedá akčným plánom, ktorý má situáciu zlepšiť. Mimovládky ale tvrdia, že ministerstvo práce nezohľadnilo ich pripomienky a z diskusie o akčnom pláne ich vylúčilo.

Veľa slov na papieri, no bez potrebných peňazí a činov. Tak hodnotia mimovládky snahu vlády riešiť násilie páchané na ženách. Ministerstvo práce a sociálnych vecí najnovšie pripravuje národný akčný plán, ktorý má zvýšiť prevenciu a pomoc postihnutým ženám. Odborníci sú sklamaní.

Mimovládne organizácie požadujú až 40 zmien. Napríklad čas, na ktorý by mohla polícia vykázať násilníka z bytu chcú zvýšiť zo 48 hodín na aspoň 15 dní.

V okolitých štátoch je pritom bežných 10 dní. Mimovládky sú aj za zákaz stýkania sa s deťmi už pri podozrení z domáceho násilia, alebo bezplatnú právnu pomoc. Vo všetkých VUC-kách by sa tiež mali vybudovať 24 hodinové krízové centrá. Podiel na zlom stave pripisujú aj zle pripravenej polícii. Chcú preto špeciálne policajné tímy.

Oficiálne údaje síce hovoria, že domáce násilie u nás klesá, anonymné prieskumy však dôvod na radosť nedávajú. S násilím sa podľa nich stretla asi štvrtina žien. Väčšina z nich sa to ale bojí povedať.

Mimovládne organizácie chcú za väčšiu ochranu žien pred násilím bojovať aj hromadnou pripomienkou občanov. Za pár hodín sa pod ňu podpísalo vyše 800 ľudí vrátane významných osobností.

TA3: http://www.ta3.com/sk/reportaze/116494_mvo-upozornuju-na-nasilie-pachane-na-zenach

Pridaj komentár

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s