Publikácie vydané v rámci kampane

Feministický kultúrny časopis Aspekt vydal v knižnej edícii v rámci kampane piata žena tieto publikácie:

Piata žena: Piata žena Aspekty násilia páchaného na ženách

 

      Druhý zväzok série Aspekty je logickým pokračovaním aktivít feministického vzdelávacieho a publikačného projektu Aspekt. Piata žena vychádza ako súčasť kampane piata žena. Obsahuje informačný a argumentačný materiál, faktografické údaje o rozšírenosti násilia na ženách, mýty a stereotypy, ktoré zahmlievajú podstatu tohto druhu násilia a znemožňujú, aby sa tie, čo toto násilie prežívajú, domohli svojich občianskych a ľudských práv. Publikácia Piata žena aj kampaň piata žena chcú predovšetkým násilie páchané na ženách jasne pomenovať a ukázať, že toto násilie nie je problémom jednotlivých žien, ale štruktúrnym javom, ktorý spoločnosť nemôže ďalej tolerovať.
ISBN 80-85549-25-5 (2002)
385 strán, brož., 14,5 x 20 cm
150 Sk

 Kristína Lumiská: Urobím ti peklo

 

      Kristína Lumiská sa narodila ako žena. Žije na Slovensku, má svoje vzdelanie, zamestnanie, rodinu… a peklo. Koľko pekla pripadá na štvorcový meter bytu? Strach je každodenný, a predsa nemôže zovšednieť. Násilie je zakaždým hrôzostrašným prekvapením. Koľko ho ešte bude? Prečo vôbec je? Skončí sa niekedy? Kedy? Toto rozprávanie už dávno zabudlo na svoj šťastný začiatok.
Urobím ti peklo je prvým knižným dielom autorky. Jej inšpiračný zdroj presahuje svet súkromia. Má širšie a hlbšie korene – zasahuje nás všetkých.
ISBN 80-85549-29-8 (2002)
224 strán, brož., 10,5 x 17,5 cm
120 Sk

 

 Judith Lewis Herman: Trauma a uzdravenie
      Preklad: Jana Juráňová

      Kniha profesorky psychiatrie na Harvardovej univerzite je široko koncipovaná práca o psychickej traume ako dôsledku prežitého násilia. Masové ukrutnosti, ktoré sa napáchali počas vojen v Európe, Ázii a Afrike, pritiahli medzinárodnú pozornosť k devastujúcemu účinku násilia a vyústili do poznania, že psychická trauma je celosvetový a univerzálny jav. Násilie sa však nestáva “len tak”, a nech sa týka jednotlivej osoby, alebo celých skupín ľudí, vždy ide o to, že ten, kto má moc, zneužíva svoje postavenie. No kým politické zajatie vo všeobecnosti vnímame a registrujeme, domáce zajatie, v ktorom trpia ženy a deti, veľmi často nevidíme. Výskum psychickej traumy spôsobenej násilím je teda zákonite politická vec. Jedinečným prínosom knihy je spôsob, akým autorka prepája súkromný svet osôb, ktoré prežili násilie, a spoločenský kontext, ktorý svojou štruktúrou umožňuje násilie páchať.
ISBN 80-85549-24-7
342 strán, formát 14,5 x 20 cm
cena: 290 Sk

      “Politické zajatie vo všeobecnosti vnímame a registrujeme, kým domáce zajatie, v ktorom trpia ženy a deti, veľmi často nevidíme. Hovorí sa, že dom muža je jeho hradom. Iba výnimočne sa však berie do úvahy, že ten istý dom môže byť pre ženy a deti väzením. V prípadoch domáceho zajatia sa zväčša nevyskytujú fyzické bariéry, ktoré by väznenej obeti bránili ujsť. Väčšina domácností, dokonca ani tie najdespotickejšie, nemajú zamrežované okná a ploty z ostnatého drôtu. Ženy a deti nebývajú bežne pripútané reťazami, hoci aj toto sa v skutočnosti vyskytuje oveľa častejšie, než by sme si mysleli. Bariéry, ktoré bránia obetiam uniknúť, sú väčšinou neviditeľné. No aj tak sú mimoriadne silné a pre obete často neprekonateľné.”

Viac informácií o týchto a ďalších publikáciách feministického kultúrneho
časopisu Aspekt ako aj o možnosti objednať alebo zakúpiť si ich, nájdete na
www.aspekt.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s