Jedna, dve, tri, štyri, päť – už to vieme naspamäť

 Vyhlásenie ku kampani Piata žena

Násilie, ktoré muži páchajú na ženách, patrí k najtabuizovanejším problémom v našej spoločnosti. Ak sa o násilí nehovorí nahlas, tak pre verejnosť neexistuje. Kampane proti násiliu páchanému na ženách násilie pomenovávajú. Vyzývajú nás, aby sme sa naučili naspamäť, že násilie je vecou verejnou, aj keď sa odohráva v súkromí. Vyzývajú laickú i odbornú verejnosť, a najmä politickú reprezentáciu, aby priznali spoločenskú závažnosť násilia na ženách a uvedomili si naliehavú potrebu riešenia tohto komplexného problému.   

25. novembra 2002 sa začala už druhá celoslovenská kampaň proti násiliu páchanému na ženách. Prvá časť kampane prebehne od 25. novembra, ktorý je Medzinárodným dňom proti násiliu na ženách, do 10. decembra, ktorý je Medzinárodným dňom ľudských práv.

V týchto dňoch každoročne vrcholia celosvetové aktivity proti násiliu na ženách. Upozorňujú na skutočnosť, že ľudské práva jednotlivca nemožno zabezpečiť, ak sa nerešpektujú ľudské práva všetkých, teda aj ľudské práva žien. Násilie na ženách je najzávažnejšou prekážkou dosiahnutia rovnosti medzi ženami a mužmi, je priamym dôsledkom nespravodlivého rozdelenia moci medzi mužmi a ženami. Túto nespravodlivosť možno nazývať všelijako – tradičnou hodnotou, kultúrnym dedičstvom, prirodzeným behom sveta, v skutočnosti je to však nespravodlivosť, ktorá ohrozuje práva a životy žien.

Podľa Deklarácie OSN o odstránení násilia páchaného na ženách z roku 1993 je násilím na ženách nielen fyzické, ale aj psychické, sexualizované, ekonomické a sociálne násilie, ako i vyhrážky a akékoľvek zastrašovanie či obmedzovanie.

Druhá časť kampane, zameraná na mediálnu zložku, bude prebiehať od 14. januára do 14. februára 2003.  

Iniciatíva piata žena: Pro Familia, Podisea, Možnosť voľby, Fenestra, Eset, Aspekt, Aliancia žien Slovenska

 

 

 

 

http://www.piatazena.sk

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s